Çalışma hayatının getirdiği yük ve stres, maddi kaygılar, metropol hayatı..vb gibi bir çok sebebi peş peşe sıralayabilirsiniz. Artık bahaneleri bırakıp spor yapmanız gerektiği gerçeği ile yüzleşmeniz gerekiyor.

Ağırlık kaldırmak, kardiyo çalışmak, yürüyüş yapmak, bisiklete binmek… Ne yaptığınızın aslında pek bir önemi yok. Öncelikle harekete geçmeniz gerekli.

Peki nasıl spor yapmalısınız?

Vücut geliştirme, herhangi bir spor salonuna adım attığınızda karşılaştığınız, çoğunlukla da bilinçsiz kişilerce yapılan ve yaptırılan bir antreman şekli. Sağlıklı bir yaşam önceliğinden ziyade, daha büyük kaslar isteyen ve ayna karşısında kendini daha mutlu hisseden bireyler için uygun olabilir. Bizim yazımızın konusu daha sağlıklı, daha fit, daha sportif olmakla ilgili olduğu için badici arkadaşlara küçük bir selam verip, kaldığımız yerden devam edelim.

Kalp atışını hızlandıran, kardiyovasküler egzersiz olarak da bilinen çalışma şekli ile dokulara daha fazla oksijen taşınması, kan yağlarının olumlu yönde değişmesi ve insülin direncinin azalması sağlanır. Bu şekliyle yağ yakımı için kardiyo en etkili egzersiz şekli gibi görünebilir. Uzun yürüyüşler, sıkıcı koşu bantları, saatlerce pedal çevirmek gibi aktiviteleri eğlenceli bulmayan çok fazla arkadaşım oldu. Kısa süreli kardiyo maceraları, aldıkları kiloları verdikten sonra sona erdi. Çok geçmeden verdiklerinden fazlasını da geri aldılar. Sporu ve egzersizi hayatımıza kısa süreli misafir etme imkanımız maalesef yok. Kalıcı olarak yaşamımızın bir parçası haline getirmeliyiz.

Kardiyo egzersizlerinden daha verimli faydalanmanın sırrı yüksek yoğunluklu ve aralıklı çalışma metodu. Örneğin üç dakika boyunca maksimum eforla gölge boksu yapıp, bir dakika dinlenerek hem yüksek yoğunluğu hem de aralıklı çalışmayı sağlayabilirsiniz. Bunu kaç dakika ya da kaç kez yapabileceğiniz amacınız ve atletik performansınızla değişebilir. Başka bir yazının konusu olarak HIIT ( High Intensity Interval Training) (Yüksek Yoğunluklu Aralıklı Çalışma) bahsedeceğim.Interval çalışmalarınıza koşu, bisiklet, kürek, dövüş sporları..vb dahil edebilirsiniz.

Crossfit yüksek yoğunluklu, aynı zamanda günlük hayatınızda fayda sağlayacak işlevsel hareketlerden oluşan, interval (aralıklı) kabul edilen, bir antreman modeli. Fitness ve ağırlık çalışmalarını birleştiren son yılların popüler sporu diyebiliriz. Kişisel önerim, günlük hayatta işinize yarayacak fonksiyonel hareketlerden oluşan, yüksek yoğunluklu bir fitness modeli olacak. Fonksiyonel antreman modelinde, amaca yönelik çalışma esastır. Kullandığınız ekipman, set sayısı, tekrar..vs önemli değildir, esas olan amaçtır.

Fonksiyonel antrenmanın felsefesini anlamanın en kolay yolu, fonksiyonel antrenman pratiğinin, bireylerin günlük yaşam aktivitelerini daha kolay ve yaralanmadan gerçekleştirmelerini olanak sağlayacak antrenman pratiklerinin uyarlamaya ve geliştirilmeye çalışılmasıdır. (Jesse Cannone, Functional Training, 2007)

Özetle öncelikle kendinize bir amaç belirleyin. Sağlıklı yaşamak, kilo vermek, vücudunuzu şekle sokmak… Sonrasına nabzını hızlandıran, yüksek yoğunluk içeren aktiviteler yapın. Bunların günlük hayatta işinize yarayıp yaramayacağını değerlendirin. Koşun, bisiklete binin, kürek çekin, basketbol oynayın, ağırlık kaldırın, şınav çekin… Size kendinizi iyi hissettiren her ne ise, onu bulun ve spor yapın.

Samsun CrossFit