Bitkilerle tedavi anlamına gelen fitoterapi, ilk çağlardan beri insanoğlunun başvurduğu tıbbi tedavi yöntemlerinin başında gelmiştir. Terim ilk olarak Fransız hekim Henri Lenclerc tarafından La Presce Medical adlı tıp dergisinde kullanılmıştır.

Modern tıbbın yaygınlaştığı geçtiğimiz yüzyılda, endüstriyel kaygılarla dışlanan bitkisel tedavi yöntemleri son yıllarda yeniden popüler olmaya başladı. Peki neydi bunun sebebi? Açıkcası bitkilerin faydalarını, aktarların ya da ninelerimizin tariflerinden farklı bir disiplinle ele almak fitoterapiyi modern tıbbın yanında başka bir yere konumlandırmayı gerektirdi. Bilimin ışığında filizlenen, henüz bu çok yeni tıp dalı, kişisel tecrübelerden daha fazlası anlamına geliyor. Özellikle kanser tedavisinde destekleyici rol üstleniyor. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde yetişkinler kadar çocuklar için de çözümler sunuyor.

Fitoterapi, alternatif tedavi yöntemi değildir. Dünya Sağlık Örgütü tarafından tanımlanmış, tıbbi ve bilimsel bir tedavi yöntemidir.