Panax ginseng, Asya ginsengi, Çin ginsengi veya Kore ginsengi olarak da bilinen ginseng, kökleri ginsengin orijinal kaynağı olan bir bitki türüdür. Doğu Asya’nın dağlarında yetişen çok yıllık bir bitkidir.

Yunanca’da “her derde deva” anlamına gelen panakos kelimesinden gelir. Uzak Doğu’da ginsengin tüm vücudu ve vücut sistemlerini canlandırdığı düşünülürdü. İlaçtan ziyade vücudun doğal savunmasını güçlendirip hastalıkları iyileştiren ve koruma sağlayan bir madde olarak kullanılırdı. Modern bitkisel tıpta bu tip bitkiler adaptojen olarak adlandırılır.

Ginseng, vücutta tüm sistemler üzerinde olumlu etki sağlayarak, adaptojen etkinliğini gösterir. Kabaca herşeye iyi gelir diyebiliriz. Daha enerjik ve atletik hissetmenizi sağlar. Kronik yorgunluk ve anksiyete bozukluğu gibi şikayetlerinizde etkilidir. Antioksidan etkinliği yüksektir. Bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Özellikle onkolojik tedavi alan kanser hastalarında, tedaviye yardımcı olur. Kemoterapi ve radyoterapiden kaynaklanan yan etkileri azaltır. Kan şekerini düşürür. Diyabetik hastalarda, doktor kontrolünde, destek tedavide tercih edilebilir. Yapılan hayvan deneylerinde sperm sayısını ve etkinliğini artırdığı ispatlanmıştır. Cinsel gücü artırıcı etkisi vardır.

Kullanımı 3 hafta ve 3 ay olarak önerilmektedir. Kür şeklinde, periyodik olarak kullanımı fayda sağlar.