Koenzim Q10 (CoQ10) ya da Ubikinon , hücrenin mitokondrisinde elektron taşımada görev alan, vücudun ihtiyacı olan enerjinin üretilmesinde, ATP sentezinde, önemli bir rol üstlenen bir maddedir. Potansiyel bir antioksidandır. Başlıca brokoli, tavuk ciğeri, avokado, yumurta sarısı, yer fıstığı, antep fıstığı gibi besinlerde bulunur. Besinlerle birlikte doğal yollardan alabildiğimiz gibi son yıllarda yapılan çalışmalarla besin desteği (supplement) olarak kullanımı da yaygın hale gelmiştir.

Yapılan bilimsel çalışmalar koenzim q10 kullanımı ile kalp damar hastalığı olanlarda tekrardan kardiyovasküler olay yaşanma riskini azalttığı gösterilmiştir. Ayrıca kardiyovasküler hasta grubunda da sıklıkla kullanılan kan kolesterolünü düşüren statin grubu ilaçların, kan koenzim q10 düzeyini düşürmesi nedeniyle bu hasta grubunda fayda sağlayacağı ispatlanmıştır.

Fibromiyalji, kronik kas ve eklem ağrıları, kronik yorgunluk gibi şikayetlerin tedavisinde de ilk sırada tercih edilecek supplement koenzim q10.

Ülkemizde geri ödemesi olmayan, hasta için mali külfet oluşturabilecek koenzim q10 kullanımı kesinlikle hekim tavsiyesinde ve uygun durumda yapılmalı.