Omega 3, doymamış yağ asitleri grubunda olan esansiyel bir yağ asididir. Esansiyel yağ asitleri insan vücudunda sentezlenemez, dışarıdan alınması gerekir.

Sağlıklı yaşam için önem arz eden iç farklı omega 3 tipi var.

EPA (eikosapentaenoik asit): EPA dokuların birbiriyle haberleşmesi için gerekli “eikosanoidlerin” yapımında kullanılır. EPA, depresyon gibi mental bozukluklardan, kronik hastalıkların temelinde yatan inflamatuar sürece kadar bir çok noktada fayda sağlamaktadır.

DHA (dokozahekzaenoik asit): Hücrelerin yapı elemanlarında kullanılan bir yağ asididir. Sinir hücrelerinin duvarlarında DHA kullanır. Yapılan araştırmalarda, Alzheimer hastalığı, öğrenme güçlüğü ve hiperaktivite gibi nörolojik hastalıklar ile ilişkili olduğu, DHA takviyesinin kanser hücrelerini azalttığı gösterilmiştir.

ALA (alfa linoleik asit): ALA, EPA ve DHA gibi aktif rol alan bir madde değil. EPA ve DHA alımı azaldığında devreye giren, yeri geldiğinde dönüşebilen bir madde.

Omega 3, kalp ve damar sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Kan trigliserid düzeyini düşürür, kan basıncını olumlu yönde dengeler, damar tıkanıklığını önler. Bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Nörolojik hastalıkların önlenmesinde ve gerilemesinde etkilidir.