Göğüs kafesi ve gövdeyi kalçaya bağlayan, fizik stabiliteyi sağlayan en temel kas grubudur. Yaklaşık 45-60 cm uzunluğunda olup, onun farkında olmak ve yönetebilmek günlük hayatınızda önemli farklara yol açabilir.

Psoas kası, hareket, denge, eklem fonksiyonları, esneklik ve daha birçok bedensel özelliği etkiler. Dik durmaktan, hareket etmeye en temel hareketlerimizden sorumludur. Etkili esneme yapıldığında, psikoloijk durumunuzu iyileştirebilir. Anatomik olarak üstten diafragmaya bağlandığı için solunumla direkt ilişkilidir. Nefes alıp verme sırasında harekete geçen diafragma kası, korku ve anksiyete ile ilişkili birçok fiziksel semptomun yer aldığı bir bölge olduğundan yaşamsal dürtülerin yer aldığı en temel beyinsel fonksiyonları yöneten “alt beyin” ile doğrudan ilişkili olduğu düşünülür.

Giydiğimiz kıyafetler, ayakkabılar, oturduğumuz koltuk,sandalye, duruş bozukluklarımız gün içinde psoas kası üzerinde gerginlik oluşturur. Kronik gerginlik sırt, boyun, bel ağrılarına, sindirim problemlerine neden olabilir. Stabilitemizin temelini oluşturduğu için psoas kası üzerindeki kronik gerginliklerin nasıl hissettiğinizi, dünyaya nasıl baktığınızı, başkalarına nasıl davrandığınızı, duygusal durumunuzu veya kişilerle olan ilişkilerinizi dahi etkileyebileceği söylenmektedir.

Denge, stabilite ve esneklik üzerine olan tüm spor branşları ruhsal durumunuza iyi gelir. Yoga pozlarının bir çoğu psoas kasının uzatılması ve esnetilmesi prensibine dayanır.