Sarı kantaron ( Hypericum perforatum) (St. John’s Wort), şifalı bitkiler diyince akla ilk gelenlerde birisi. Ülkemizde de yetişen bu bitkinin yağı ve çayı fazlaca kullanılmaktadır. Mayasıl otu, kılıç otu, binbirdelik otu gibi isimlerle bilinir. Kantaron bitkisinin ana etkin maddesi hypericin, onun Latince adından kaynaklanır. Hypericum perforatum yani sarı kantaron bitkisi, güçlü hücre yenileyici ve iyileştirici özellikleri olan, bu sebeple yüzyıllardan beri dünyanın dört bir yanında geleneksel tıpta kullanılan bir bitkidir.

Son yıllarda yapılan araştırmalarda kantaronun içerdiği hypericin ana etkin maddesinin, anti-kanserojen gücüne büyük oranda ilgi artmıştır.

Antidepresan etkisi hypericinin dışında yapraklarında zengin olarak bulunan değişik flanovidlerden ve sadece çiçeklerinde bulunan trollixanthin maddesinden kaynaklanır. Ayrıca, bitkinin yaprak, sap ve çiçeklerinde bulunan hyperforin etkin maddesi sedatif (sakinleştirici) özelliktedir. Sarı kantaron çayı olarak tüketildiğinde daha çok sakinleştirici ve yatıştırıcı etkisi ön plana çıkmaktadır.

Sarı kantaron yağı ise, bitkinin çiçek, sap ve yapraklarının, yoğun güneş ışığının enerjisi ve ısısıyla saf zeytinyağına geçmesiyle elde edilen bir maserat yani tıbbi yağdır. Sarı kantaron yağı en etkili ve doğal iyileştiricilerden biridir. Kesik, çizik, yanma gibi deri yüzeyindeki bozulmalarda, hücre yenileyici özelliğiyle hızla iyileşme sağlar. Mide ülseri gibi hastalıklarda da etkili olduğu bilinir.