Meslek hayatımda en sık duyduğum sorulardan birisi sanırım. Çocuğunun yeterince beslenmediğini düşünen anneler, halsizlik ve kronik yorgunluktan muzdarip yetişkinler öncelikle vitamin eksikliğini suçlarlar. Alacakları bir tablet ile kronik yorgunluk, halsizlik, uykusuzluk..vb bir çok şikayetinin de sona ereceğine inanırlar.

Ambalajlı gıdaların yaygınlaşmasından bu yana beslenme kaynakları sorunlarda da artış oldu. Besin zincirinde alamadıklarımızı kolayca yerine koymak için vitaminler tabletlere sığdırıldı.

Peki dışarıdan vitamin almak, yapay ve işlenmiş şekliyle bunları takviye olarak kullanmak ne kadar doğru?

Yapılan tetkiklerin sonrasında tespit edilen vitamin eksikliğinin yerine konması tıbbi gerekliliktir. Eğer D vitamini düşükse, dışarıdan preparatı alınıp, güneş ışığı ile sentezi artırılabilir. Ancak beslenme sorunları olan, işlenmiş gıdalara düşkün, düzensiz ve dengesiz beslenen biriyseniz aldığınız multi vitamin takviyesi sizin işinizi görmeyecektir.

Laboratuvar ortamında organik olmayan koşullarda oluşturulan vitamin kompleksleri faydadan çok içerdiği kimyasallar (tatlandırıcı, renklendirici..vb) sebebiyle size zarar verebilir. Tıbbi gerekliliği ispatlanmadıkça kullanılan vitaminler fayda sağlamadığı gibi kesenize de maddi hasar bırakır.