Zencefil, binlerce yıllık mazisi olan bir bitki. Hemen her kültürde tıbbi kullanımı olan zencefilin son yıllarda etkilerini ve faydalarını daha detaylı öğrenme, fitoterapide de sıklıkla tercih etmeye başladık.

Zencefil iyi bir ağrı kesicidir. Sinir uçlarına bağlanarak, ağrı kesiciler gibi etki gösterir. Artrit gibi eklem rahatsızlıklarında ağrıyı giderdiği klinik olarak da kanıtlanmıştır. Hatta ağızdan tüketim haricinde birkaç farklı bileşen ile oluşturulan merhemler de diz ağrısını rahatlatmaya yardım eder. Zencefil, kadınların regl döneminde meydana gelen ağrılarını hafifletmeye de yardımcıdır. Yapılan araştırmalar da bu sonucu doğrular niteliktedir. Zencefilin bu etkisini tespit etmek için yapılan bir araştırmada 150 kadına regl döneminin ilk 3 gününde 1 gram zencefil verildi. Çıkan sonuç ağrı kesici ilaçların etkisi karşılaştırıldığı zaman aynı etkiyi gösterdiği saptanmıştır. Bu sebeple doğal bir ilaç olan zencefilin regl döneminde kullanılması önerilir.

Zencefil bulantı ve kusmayı önler. Kanser hastalarında kemoterapiye bağlı oluşan mide bulantısında, ameliyat sonrası hastalarda, araç tutmalarında..vb etkilidir. Gebelikte oluşan mide bulantılarında da zencefil kullanılabilir. Ancak gebelerde zencefilin doz aşımında, rahim kasılmalarını artırıp, düşük oluşturabilme riski doğuracağından doktor kontrolünde kullanılması gerekmektedir.

Zencefil, kan şekerini düşürür, insülin direncini azaltır. Tip 2 diyabet hastası bireylerde 2 gram zencefil ekstratı ile yapılan bir çalışmada, ortalama kan şekerini %12 azalttığı ve buna bağlı HbA1c düzeyini üç aylık periyotta %10 düşürdüğü kanıtlanmıştır.

Zencefil bağışıklık sistemini güçlendirir. Özellikle kış aylarında solunum yolu enfeksiyonlarından korunmak için kullanılabilir.

Zencefilin kolesterolü düşürücü etkisi, mide ve barsak sistemi üzerine rahatlatıcı faydaları, kanser oluşumunu önleyici görevleri gibi bir sürü başlık sıralayabiliriz.

Son olarak ekstrat halinde kullanımı haricinde, taze tüketiminin nasıl olacağına değinmek istiyorum. Gingerol aktif halde olduğundan metabolik etkileri almak için en iyi tüketim şeklidir. Soyulduktan sonra dövülerek veya çiğ olarak soğuk içeceklere eklenerek tüketilebilir. Şişkinlikte sabahları günde 1 gram tüketilmesi önerilir. Bulantı ve kusma şikayetlerinde günde 1-2 gram ekstrat halinde kullanılmalıdır.